Inspiracje

Literackie Bielsko-Biała. Teksty o tematyce literaturoznawczej

Dzięki staraniom pani kustosz Pauliny Serafin-Kraus z Biblioteki ATH tom pierwszy książki "Czytanie miasta 2. Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest" pt. "Literackie Bielsko-Biała. Teksty o tematyce literaturoznawczej", pod red. M. Bernackiego i R. Pysza, Wydawnictwo Naukowe ATH, Bielsko-Biała 2020 - jest już dostępny w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej:

Zachęcam do odwiedzania tej strony oraz polecania jej osobom zainteresowanym.

Jednocześnie informuję, że już niebawem w Wydawnictwie Naukowym ATH ukaże się tom drugi pt. "Bielsko-bialska tkanina. Teksty o tematyce interdyscyplinarnej".


Zasoby Akademii Techniczno-Humanistycznej

Na stronie głównej ATH (www.ath.bielsko.pl) w zakładce Nauka (Literaturoznawstwo) przygotowaliśmy materiały dokumentujące wieloletnią współpracę pracowników Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH, w tym szczególnie bielskich literaturoznawców z wiodącymi instytucjami naukowymi oraz placówkami oświatowymi i kulturalnymi Bielska-Białej (zob. filmik wprowadzający - link pierwszy). W drugim linku "Publikacje naukowe i popularnonaukowe" w ujęciu chronologicznym wymienione zostały najważniejsze owoce badań naukowych
o tematyce regionalistycznej: tematyczne numery czasopisma naukowego "Świat i Słowo" ["Mała Ojczyzna" i "Małe miasta"] oraz prace zbiorowe (monografie wieloautorskie) wydane w Wydawnictwie Naukowym ATH, dostępne w zbiorach Biblioteki Śląskiej, Książnicy Beskidzkiej, Biblioteki ATH oraz w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

https://www.ath.bielsko.pl/badania-o-tematyce-regionalistycznej/

https://www.ath.bielsko.pl/publikacje-naukowe-i-popularnonaukowe/

Powrót do przeszłości - zabawa z kaligrafią

Artykuł Grzegorza Dymarskiego

nauczyciela wiedzy o kulturze, plastyki, informatyki i wiedzy o społeczeństwiepowrót_do_przeszłości.pdf

To pióro jest starsze niż niejeden czytelnik – ma około 30. lat. Po ściętej stalówce widać różnicę między piórem do kaligrafii (oczywiście nie zawsze) a zwykłym piórem.

Fot. 01

Alternatywa dla Parallela – (też pilot) Plumix – BB to najszersza stalówka (im węższa stalówka, tym niższe pismo).

Alternatywa dla piór – pisak do kaligrafii – nie polecam dla początkujących: końcówka pod wpływem zbyt mocnego nacisku się zniekształca.

Fot. 04 Fot. 05

Wystawa prac moich uczniów, Galeria na Zdrojowej, maj 2018 roku.

Zrzut 1

Zrzut 2